(0252) 612 33 23 info@nationalturkey.com.tr

Uyuz Böceği

Uyuz Böceği

 

      Uyuz böceği, insan derisi içine girer ve buraya yerleşip ürer, sürekli deride yaralar, kabarcıklar ve delikler meydana getiren bir çeşit parazittir. Kıl diplerinde iltihaplı yaralar yapar. Uyuz böceği oval, yassı, kirli sarı renkli ve kitinle örtülüdür. Kıllı, kısa ve kalın bacakları vardır. Milimetrelik boya ve ene sahiptir.

      Deri altına yumurta bırakarak ürerler. Hastalığın başlaması, vücutta genellikle dirseklerin iç kısmı, koltukaltı, parmak araları, bilek,  karın ve bacakları sarması ile görülür. Deride içi parazit ve su dolu kabarcıklar oluşturur.

     Geceleri artan şiddetli allerjik kaşıntılar meydana getirir. Bu uyuz hastalığının temel belirtileridir. Uyuz, insandan insana el sıkışma ile kullandığı eşyalar ve bir arada yaşama ile rahat bir şekilde bulaşır. Okul, kışla ve yurt gibi toplu yaşam alanlarında çok kolay bulaşır. 

      Uyuz böceği kedi ve köpek gibi memeli hayvanlara da bulaşır ve hastalık yapar. Hatta tahıl ürünleri bile geçen cinsleri vardır. Alerjik belirtileriniz şiddetlenir ise doktora gidilmelidir.

    

Süleyman Demirel Bulv. İlba İş Merk. No:45/102 48300 Fethiye MUĞLA

(0252) 612 33 23

info@nationalturkey.com.tr

Bize Yazın

 Güvenlik Kodu